Mut İlçemiz

MUT’TA MEYDAN ALKIŞTAN YIKILDI!

MUT’TA MEYDAN ALKIŞTAN YIKILDI!
Konuk Yazar( bilgi@mutilcemiz.net )
29 Nisan 2020 - 12:14

DOSTLARIM, ARKADAŞLARIM, ÖĞRENCİLERİM günaydın.

Beni yakından tanıyanlar bilirler: Uyku öncesi ve sonrası bir konu gelir yerleşir dünyama. İstediğim kadar kovayım, gönderemem. Çaresi yok o gece onunla uğraşacağım.

Bu gece ki çağrılışız konuğum saz ve ustaları idi. Öyle bir konu ki diğer tüm konuları kovdu dünyamdan. Uğraştım durdum onlarla. Öyle bir konu ki anlamak da anlatmak da kola değil; ama kararlıyım: zorluklarla uğraşmayacağım, dilimin, parmaklarımın ucuna geliveren ayrıntılara değiniverip geçip gideceğim.

Sazın büyülü sesine ve o güzelliği tamamlayan aşıkların türkülerine tutkunum, vurgunum, hayranım. Bu dalın uzmanları da Türk Halkı ve onun bağrından çıkan ozanlardır. Böyle bir gelenek yeryüzünde başka bir toplumda yok. Olsa bile Türk halkının yanında cılız kalır.

Yetmiş yıl önce yaşadığım bir olayı anlatayım: Mersin Öğretmen Okulunda edebiyat öğretmeniyim. Duydum ki Mut’ta kayısı bayramı ve Karacaoğlan şenliği var. Olayı tüm okula duyurarak gitmek isteyenlerin adlarını yazdırmalarını istedim. Beklentimizin ötesinde katılım oldu. Öğretmen öğrenci dört otobüsle yola çıktık.

Mut kazasındaki görünümü anlatmakta zorlanacağım. Türkçemizin güzel bir özelliği var: Konuyu anlatmakta zorlandığın zaman hemen deyimler yetişir. O anda Mut meydanını anlatmak zor. Deyimler anlatsın o zaman: “İğne atsan yere düşmez. Sanırsın ki gökte yıldız yere inmiş. Mahşer mi mahşer!”.

Bu bayramın ve bu olağanüstü kalabalığın nedenini az da olsa açayım: Eşsiz ozanımız Karacaoğlan’ı Türk halkı paylaşamamış. Her memleket ona sahip çıkmış. Mut kazası sahiplenmekte bir adım öne çıkıp. Hem kendi, hem sevgilisi Karaca Kız’a birer mezar uyarlamış. Mezarlar karşılıklı iki tepededir. Tepenin birinin adı “Karacaoğlan, diğerinin Karaca kız tepesidir.
O dönemin tüm halk ozanı sazını kucaklayıp gelmiş Mut’a. Karacaoğlan’ın, sazın, türkülerin sevdalıları da katılınca kervana insan meydanlara sığamaz olmuş.

Saat dokuz. İçim içime sığmıyor. Görülmemiş bir insan selinin içinde dolaşmıyor, yüzüyorum. Kalabalığın içinde devlet büyüklerinden, bakanlardan gelenler de var.
Nefesler tutulmuş, büyüklerden biri açış konuşması yapıp Töreni başlatacak. Fakat o da ne! Ozanlardan biri sazını kaptığı gibi fırladı sahneye. Bu adamın bir sıkıntısı olmalı. Sonradan öğreniyorum. Dostça sohbetler ediyoruz onunla. Halk ozanımızın derdini tam anlayabilmemiz için sıkıntısının, tören başlamadan onu sahneye fırlatan sorunu anlatmam gerek:
Sahnedeki ozan Erzurumlu Reyhani. Her saz ustası gibi O da Karacaoğlan sevdalısı. Erzurum’dan yola çıktığında içinde güller açıyor; iç dünyası gül bahçesine dönüşüyor. Öyle ya Dünyanın en büyük Halk ozanının mezarını görecek. Kim bilir ne görkemlidir.

Bu düşle gelmiş Mut’a. Bir gün önce ozanlar toplanıp bir karar almışlar: “Yarın çok kalabalık olur; rahat gezemeyiz mezarı. Bu günden gezelim, mezar sorunu çıksın ortadan”
Mezar tören alanına hayli uzak. “Dolmuşa binip gidelim.” Diye düşünmüşler. Sorup, soruşturmuşlar ki mezara dolmuş gitmiyor, yolu yok. Yaya düşmüşler yola. Mezara doğru yürürlerken Reyhaninin hayalleri tükenmiş değil: görkemli mezarın hayalini dolaştırmış iç dünyasında. Mezarı da görünce tükenmiş hayalleri. Sazıyla, sesiyle içindeki zehri Mut’un çınarlı koca meydanına boşaltışını dinleyelim şimdi:

Dün uğradım mezarına
Gül istedi Karac’oğlan
Çetin gidilir yanına
Yol istedi Karac’oğlan.

………………………Nur mezarı bezenecek
………………………Ruhu değer kazanacak
………………………Bakan beyden uzanacak
………………………El istedi Karac’oğlan.

Yalan yanlış gezmeyecek
Sakin olup tozmayacak
Öz Türkçeyi bozmayacak
Dil istedi Karac’oğlan.

………………………Daha çürümemiş teni
……………………….Böyle keşfetti Reyhani
…………………… .Sözü taze sazı yeni
……………………….Tel istedi Karac’oğlan.

Meydan alkıştan yıkıldı. Benim de avuçlarım kabardı, yandı. O yangıyı hala duyumsarım avuçlarımda. Mutlular o yanlışlarını düzelttiler mi gidip göremedim.

Ali UYSAL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com