Mut İlçemiz

SANDIĞIN GÖR DEDİĞİ

SANDIĞIN GÖR DEDİĞİ
Muhammet KAYHAN( kayhan33@msn.com )
09 Nisan 2019 - 9:53

Demokrasi ile yönetiliyoruz. O zaman bu yönetim sisteminin temel ilkelerine ve kurallarına da uymak zorundayız. Eğer başka bir iddiamız,hedefimiz ve gizli ,kapaklı isteklerimiz yoksa demokratik yönetim sisteminin kurallarına riayet etmekle yükümlüyüz.

Milli egemenlik ilkesi bu kuralların en başta gelenidir. Yönetme yetkisini millete veren bu sistem sayesinde milletler kendi geleceklerini tayin etme ve bu süreçte yönetilme tercihlerini belirlerler.

Bu tercihlerini belirlerken de en sağlıklı biçimde tercih ortaya koyabilmek için seçme ve seçilme haklarına sahip olan milletler,özgür iradesiyle ve katılım sağlayarak karara varırlar.

Demokrasilerde milletin etkin ve aktif olarak bu sürece destek vermesi en vazgeçilmez kriterdir. Temsilcilerini belirlerken devlet kurumları ve mevcut yönetimin tüm millete eşit ve adaletli davranması gerekmektedir.

Temsilde adalet olabilmesi için herkese ve her görüşe eşit ve tarafsız davranması gereken devletin belli bir zümre,grup veya düşünceye tolerans göstermesi,taraf olması demokrasiyi zedeler ve milletin iradesini engeller.

Çoğunluğun katılımının sağlanabildiği demokratik yönetimlerde en önemli ilkelerden birisi ise hoşgörü olmaktır.. Milletin kararına saygı duyulmalı ve her düşünceye bir başka düşünceye ve milli menfaatlere zarar vermediği sürece hoşgörü ile yaklaşılmalıdır.

Kuvvetler ayrılığı ilkesi ihlal edilerek demokrasi sağlanamaz. Yasama,yürütme ve yargı organları tek bir elde toplanamaz. Eğer kuvvetler ayrılığı ilkesi ihlal edilirse işte o zaman demokrasiden bahsetmek biraz hayal olur.

Seçme ve seçilme hakkını özgürce kullanan milletin sandığa yansıyan iradesine saygı duyulması en tepeden başlayarak herkesin uyması gereken bir diğer kuraldır.

Şunu unutmamak gerekir ki; siyasi partiler devlet değildir. Devletin yönetilmesi için milletin yetkilendirdiği kurumlardır. İşte o yüzden mevcut iktidara oy vermemek devlet düşmanlığı değildir. Sadece demokrasinin gereği olarak bir tercihtir. Seçme yetkisi bulunan her fert bu yetkisini istediği şekilde kullanabilir. Bu yüzden de suçlanamaz,aşağılanamaz,dışlanamaz ve ötekileştirilemez. Yönetenler milleti bir ve bütün tutmak için gayret sarfetmekle yükümlüdür. Aksi taktirde kutuplaştırma,ayrıştırma ve milli iradeye saygısızlık yapmış olur.

Bir mahalli seçimleri daha geride bıraktık. Sandıklardan çıkan sonuçları herkes gördü. Gördü görmesine de acaba sonuçları salim kafayla değerlendirebildi mi?

Bence hala sandığı sindirebilmiş değiliz.

Birbirimizi hırsızlıkla ,dolandırıcılıkla suçluyoruz. Normalleşemedik hala. Sakinleşemedik ne yazık ki!

Bağımsız yargının denetiminde olması gereken milli iradenin temsil edildiği sandıklarımızla adaletsizlik şüphelerinin olması endişe verici.

Günlerdir defalarca sayılan sandıklar varken bazı sandıklarda her türlü itiraza ve çok az farklar olmasına rağmen sayımın reddedlimesi çok adil gibi görünmüyor.

Aslında sandıklardan çıkan sonuçlar çok net.

Millet iktidara ve muhalefete ülkeyi beraber yönetin mesajını çok net bir biçimde verdi.

Kurumsal olarak çok fazla sayıda belediyeyi iktidar ve ittifak ettiği partiye verirken,nüfus yoğunluğu olarakta çok açık bir biçimde metropolleri ve bir çok büyük şehrin yönetimini muhalefete vermiştir.

Kavga istemiyor artık milletimiz. Bunu çok açık bir şekilde beyan etmiştir. Kampanya dönemlerinde her iki tarafında kullandığı dil ve üslubu redderek birbirinizle iyi geçinin demiştir.

Galip ve mağlupların birbirini tebrik etmesi çok daha şık ve insani bir durumken tehdit ve milli iradeyi küçümseyen açıklamalar mesajın anlaşılmadığını gösteriyor.

Hizmet ederken rakibine engel olma anlayışı aslında millete hizmete engel olunmak demektir. Bunu millet takip ediyor ve değerlendiriyor.

Ayakları denk alma vaktidir artık.

Milli iradeye saygı gerekmektedir.

Aksi davranışlar sizleri büyütmez. Tam tersine milletin vicdanında yargılanır ve değerlendirilirsiniz.

Eğer demokrasi ile yönetiliyorsak sandığın gör dediğini görecek ve neticelerine saygı göstereceğiz.

Temel kural budur.

                                                                             MUHAMMET KAYHAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com