Mut İlçemiz

NASIL OLUR DA…

NASIL OLUR DA…
Mehmet AKPINAR( mehmet.akpinar33@hotmail.com )
İMBİKTEN SÜZÜLENLER
13 Kasım 2020 - 19:17

“Harika bir akşamdı; gökyüzü öyle yıldızlı, öyle berraktı ki, onu gören kendine sormadan edemezdi: Nasıl olur da böyle bir göğün altında türlü türlü suratsız, kaprisli insan yaşayabiliyor?” Dostoyevski bir eserine böyle başlıyordu. Buradan esinlenerek ben de sormak istiyorum:

Evet. Nasıl olur da üç tarafı denizlerle çevrili; dağı, ormanı, sahili, yaylası ve bol güneşi ile küresel ısınmaya rağmen dört mevsimin yaşanabildiği bu coğrafyanın kıymeti bilinmez!?

Nasıl olur da, zengin bir tarihi mirasa, alemlere nizam verme, adaleti tesis etme ülküsüne sahip; artık bitti dendiği anda küllerinden yeniden doğan bir milletin kıymeti bilinmez!?

Böyle güzel bir coğrafya ve zengin kültüre sahip bir ülkede; nasıl mutsuz, umutsuz, nankör, gafil, hain olunabilir?

Nasıl olur da kul hakkına riayeti, adaleti, sevgi ve ihlası esas olan bir dinin mensupları olan biz, bu denli vurdum duymaz, çıkarcı, ruhsuz, sevgisiz olabiliyor; nefret dilini konuşabiliyoruz!?

Türk’üm demekten gurur duymamız gerekirken, neden birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya matuf etnik unsurları peş peşe sıralıyor, kaşıyıp duruyoruz!?

Bütün dünya kendine tarih inşa etmeye çalışırken ve Hun’lardan, Göktürk’lere; Selçuklu’dan, Osmanlı’ya ve son kalemiz Türkiye Cumhuriyetine kadar tarihimiz bir bütün iken, neden bir bölümünü yok sayma, karalama ve inkar etme gafletine düşüyoruz!?

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK askeri dehası, kahramanlıkları, Türk dünyasına bakışı, kültür ve devlet anlayışı ile anılması ve feyz alınması gerekirken; kimileri övgü, kimileri yergi niyetine, neden sıkça çilingir sofralarından dem vurulur?

Türk kültürü ve islam ahlakı sevgi  esasına dayandığı halde, teknolojinin hızla ilerlediği ve insanların kalabalık içinde giderek yalnızlaştığı bu çağda neden birbirimizi sevmiyoruz!?

Neden bazı karanlık şahsiyetler ve meczuplar üzerinden zengin tarihimizle ve bize iki cihan saadeti sunan yüce dinimizle alay ediyor veya buna sebebiyet veriyoruz!?

Omuzu bulutlara değecek kadar moral ve motivasyonu yüksek olan biz, hangi ara, neden bu denli karamsarlık içine düştük?

Ülkemizin bulunduğu jeopolitik konum, onca maddi, manevi ve insan kaynaklarımıza rağmen, neden hak ettiğimiz “muasır medeniyet” seviyesine ulaşamıyoruz?

Neden, neden, neden?
Yönetenler, kurumlar ve bireyler olarak kendimizi sorgulamalıyız!

“Ey Türk titre ve kendine dön!”

@kpınar 131120

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com