DOLAR
31,2196
EURO
33,9444
ALTIN
2.042,83
BIST
9.062,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
21°C
Mersin
21°C
Açık
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
18°C
Pazartesi Az Bulutlu
17°C

NEŞRİ ATLAY

NEŞRİ ATLAY
17.11.2018
A+
A-

Neşri ATLAY kimdir?

1900 yılında Mut’un Absut köyünde doğmuş. Müftü Nadir beyin oğludur. İlk tahsilini Mut’ta tamamladıktan sonra Silifke Muallim mektebine girdi. İkinci sınıfta iken 1917’de askere çağrılarak İstanbul İhtiyat Zabit Talimgâhına alındı.

Talimgâhı başarı ile tamamladığı sıra Mondros Mütarekesi’nin imzalanması üzerine kıtasına gitmeden terhis edildi. Terhisinden sonra tahsiline devam edip 1920’de okulunu bitirdi. Hacıahmetli Köyü’nde öğretmenlik yaparken 1921 Mayıs’ında tekrar silah altına alındı. Sakarya Muharebesi sırasında gösterdiği yararlılıklar ve fedakârlıklar komutanlarca takdir edilmiş ve bir takdirname ile onurlandırılmıştır.

Sakarya Muharebelerinden sonra, Büyük Taarruz öncesi özel ve gizli bir emirle; o zaman Eskişehir’de karargâhı bulunan Yunan orduları içine gizlice sızarak ordumuz erkân-ı harbiyesi için çok önemli bilgiler getirmiştir. (Bu göreve ait anıları kendi sesinden bir bantta kayıtlıdır.) Büyük Taarruz’un bütün safhalarına başından sonuna kadar katılmış, cephenin cehennemi andıran ateş hattında çarpışmıştır. Vücudunda yedi sekiz yerde kurşun yarası vardı. (Büyük Taarruz’un ilk gününü anlatan bir bantı daha var)

Zaferden sonra terhis olunca öğretmenlik görevine devam eder. Bir ara öğretmenlikten ayrılıp maliye tahsildarlığı, maliye veznedarlığı ve mahkeme başkâtipliği yapmışsa da mecburi hizmetinden dolayı öğretmenliğe geri dönerek Eleksi, Yapıntı, Mut, Çömelek ilkokullarında öğretmenlik, başöğretmenlik ve gezici başöğretmenlik görevini sürdürürken 1950 yılında C.H.P’lidir gerekçesiyle Tarsus Karakütük Köyü’ne atanmış 1952 yılında oradan emekli olmuştur.

1940 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında tekrar askere alınmış, bir yıl sonra üsteğmen olarak terhis edilmiştir. Okumayı çok severdi. Hasta yatağında komaya girinceye kadar elinden kitap düşmedi. Bilgili, zeki, konuştuğu kimselere bir şeyler öğretebilmek O’nun en büyük zevki idi. Çok sayıda kültürel makaleleri ile biri “Mut Tarihi” diğeri “Şeyh Ali Semerkandi” adlı iki kitabı yayımlandı.

Neşri Atlay’ı 28 Mayıs 1982 günü kaybettik.

Yorumlar

  1. H.Yılmaz Manav dedi ki:

    Rahmetli Neşri Hoca, benim öğretmenimdi.1951 – 52 ders yılında bizi birinci sınıfta okutup; emekli oldu diye biliyorum.1969 yılında Mut’ta eczanemi açtığımda arada sırada uğrar, birşeyler de alırdı.5-6 yaşlarındaki kızının da elinden tutar, gururla gezdirirdi.Halen solağım ama sağ elimle yazı yazmamı; “Manav, o kalemi bir daha sol elinde görmeyeceğim” diyerek kulağımdan yavaşça çekmesine borçluyum.Allah taksiratını affetsin.