Mut İlçemiz

OBJEKTİFİNDEN MUT’A BAKAN ADAM

OBJEKTİFİNDEN MUT’A BAKAN ADAM
Muhammet KAYHAN( kayhan33@msn.com )
15 Şubat 2020 - 21:34

İlk fotoğrafını 1979 yılında çekmiş. Rahmetli Rahşan Ecevit ile annesinin fotoğrafı.  Bülent Ecevit’in Mut ziyareti sırasında çekilmiş.  Foto Zeki’den alınmış üstten bakmalı Jüpiter  2 marka 12 pozlu bir makine. O makine hala duruyor kendisinde.

1974 yılından beridir berberlikle geçimini sağlamış. 2015 yılında bırakmış mesleğini. Mut düğünlerinde sunuculuk yaparak, orkestraya davuluyla eşlik ederek kazancını sağlamaya çalışıyor.

Rahmetli Boyacı Yaşar’ın oğludur desem hepiniz Göksel Ata’dan bahsettiğimi tahmin edersiniz. Çocukluğunda akşamları sinema salonlarında üç tekerlekli bir arabada çerez ve gazoz satarak büyümüş. O yüzden sinema çocuğu olarak nitelendiriyor kendisini.

1980’li yıllarda gazetecilik aşkıyla çeşitli haberler gönderiyor  Sabah Gazetesine. 10-11 adet haberi yayınlanıyor. Sonrasında bırakıyor bu koşuşturmayı.

İçindeki fotoğraf aşkı 2011 yılında depreşiyor. Yağmurlu bir günde Ahmet Güler hocayı arabasıyla Halk Eğitim Merkezine götürüyor. Sonrasında Ahmet  Hoca’nın dijital fotoğrafçılık dersine misafir oluyor o gün. Sınıfta diğer öğrencilerle birlikte dersi takip ediyor. Ahmet Hoca’nın da teşviki ve yardımıyla derslere devam ediyor. Onun için fotoğrafçılığının miladı 2011 yılı ve Ahmet Güler Hoca bu sevdanın fitilini ateşleyen insan. İlk dijital fotoğraf makinesini alabilmek için sigara parasından tasarruf ediyor, daha ucuz sigara içerek. Sonraki yıllarda ekipmanlarını tamamlayarak fotoğraf aşkının peşinden koşuyor.

Ve bir gün rahmetli belediye başkanı Yahya İnanıcı’nın Mut kartpostalları olarak bastırdığı 7 adet fotoğraftan etkilenerek Mut fotoğrafları çekmeye karar veriyor. Bu kararının ardından başlıyor Mut sokaklarını adım adım gezmeye.

Mut’un sabahını çekiyor, öğlesini çekiyor, akşamını, gün batışını, gecesini, gün doğuşunu değişik yerlerden çekiyor. Yağmur yağarken dokunuyor deklanşörüne. Kar yağarken, fırtınalı havalarda çekiyor Mut fotoğraflarını.

Halısını, kilimini, semerini, meyvesini, sebzesini, çiçeğini, böceğini, taş evlerini, hayvanlarını objektifine kaydediyor.

Ve en önemlisi insanların fotoğraflarını çekiyor. Bir çoğumuza rast gelmiştir ve gülümsemişizdir objektifine yada haberimiz olmadan çekmiştir bizleri. Mut insanını arşivlemiştir ve sosyal medya hesaplarından paylaşarak tarihe not düşmüştür. Gurbetteki hemşerilerimiz o karelere bakarak özlem gidermiştir Mut ve Mut’lu  insanlarla..

Mudof derneğinden 5 arkadaşıyla Mut kuşlarını kayıt altına almışlar, yöremizde yaşayan kuş türlerini tesbit ederek bir hizmet gerçekleştirmişler.

Mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev tüm Mut’u dolaşarak çektiği ve arşivlediği 300 bin fotoğraf karesi var elinde.  Ve hala da Mut aşkından hiç bir şey kaybetmeden ve bir bedel talep etmeden fotoğraf çekmeye devam ediyor. Bugün iş yerime geldi, sohbet ettik, çay içtik.  Mut ve Mut fotoğraflarını konuştuk. Mut’ta kaç tane taş köprü var desem bir çoğumuz 4 veya 5 taneyi sayabiliriz. Oysa 30 civarında eski taş köprümüz var ve Göksel Abi sadece 3 tanesinin fotoğrafını çekememiş. Diğer tüm köprülerin fotoğrafları var elinde.

Çok arzu ettiği bir şey var, bir Mut Fotoğrafları sergisi açabilmek. O iş içinde biraz maddi imkana ihtiyaç var. Bu isteğini bir kaç kez sosyal medyada paylaşmış ve bir miktar destekte almış. Kendisi para istemiyor,sadece sergiyi finanse edebilecek bir destek istiyor.

Bu isteğinde de haklı bence. Çünkü elinde müthiş bir arşiv var ve bu arşiv her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Mut sevdasıyla sıcakta, soğukta hiç birimizin yapmaya cesaret edemeyeceği ve başaramayacağı bu kayıtlar için çabalayan bu objektifin sahibine destek olmak gerekir diye düşünüyorum.

Çok külfetli olmayacağını tahmin ettiğim böyle güzel bir serginin açılışı için Mut Belediya Başkanımız Volkan Şeker ve Mut Kaymakamımız Muammer Köken Beylerin  yardımcı olabileceklerini düşünüyorum.

Kendisi için bir kuruş talep etmeden  arzusunu dile getiren  Mut sevdalısı  bu insanın sesini duyanlar olur ümidiyle bu satırları yazmaya karar vermiştim.

O objektiflere gülümseyerek poz veren bizler naçizane bu isteği dile getirmiş olduk. Ümit ederim ki arzusu yerine gelir.

15.02.2020

MUHAMMET KAYHAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com