Mut İlçemiz

MUT’UN DÖRT SİMGESİ

MUT’UN DÖRT SİMGESİ
Nihat MUSTUL( nmustul@hotmail.com )
YAZARIN KALEMİNDEN
17 Temmuz 2019 - 21:19

Mut’un eskiden beri geleneksel birinci simgesi kayısıdır. Tartışmasız böyledir bu. Bu yüzden de uğruna yıllardır bayram yapılır. 
Son yıllarda kayısıda, doğaya meydan okurcasına, hızlı bir tür değişimi yaşanmaktadır. Bu yüzden de eski güzelim kayısılar yok olup gitmektedir. Bu kayısıların tümüyle yok olmaması için Kayısı Müzesinin kurulması bile düşünülmelidir. Daha yirmi yıl öncesine kadar üç dört tür varken, şimdi on beşin üzerinde tür bulunmaktadır. 
Türkiye’nin genel bir tarım politikası olmadığından, Mut’un da hiçbir kayısı politikası yoktur. Her şey kendiliğindendir, gelişigüzeldir. İşte bu yüzden de, erkenci kayısısı olanların dışındaki üreticiler, her yıl ağır sorunlar yaşamaktadırlar. 
Ne yazık ki bu yıl da böyle olmuş, birçok üretici ürününü meyve suyu için satmıştır. 
Zeytin son yıllarda biraz öne geçse de, eriğin hakkını yememek gerekir, yılın ilk meyvesi olması gerekçesiyle Mut’un ikinci simgesi hala eriktir. Kimi sıkıntılar burada da ortaktır.
Üçüncü simgesi ise doğal olarak zeytin ve zeytinyağıdır. Simgesel de olsa iki yıldır, Mut’un zeytinini ve zeytinyağını tanıtmak için Zeytin Şenlikleri yapılmaktadır. 
Ne yazık ki zeytin üreticisi yıllardır zeytinine ve zeytinyağına para ettirememektedir. 
Zeytinde bir sorun da, yıllardır plansızca dağa taşa zeytin dikilmiştir. Bunun ileriki yıllarda ne getirip ne götüreceği hiç hesaplanmamıştır. 
Bu üç simge Mut’un ekonomik simgeleridir. Üçünün de Mut üreticisi için ortak yönleri vardır. Bir iki tümceyle bunları da söylemek gerekirse, elbette ki Mut Türkiye’den kopuk değildir. Türkiye’nin genel politikası, plansızlığı Mut’u da ilgilendirmektedir. 
Yıllardır üretici hep ezilmiştir, girdiler çok fazladır, emeklerinde hiçbir söz hakları yoktur. Bu yüzden de kooperatifleşmekten, birlik kurmalarından başka seçenekleri yoktur. 
Üreticinin nereden nereye geldiğini somut bir örnekle şöyle açıklayabiliriz. 2000 yılında, yani 19 yıl önce, Karacabey denilen acıgilik kayısıyı (en geç olan kayısıdır) 3.5 liraya satılıyordu. Bu yılsa 1 lira. 
Gelelim şimdi de Mut’un dördüncü simgesine. Bir kentin simgesi ya da simgeleri ille de ekonomik olamaz. Ekonomik simgeleri kadar kültür sanat simgeleri de olmalı kentlerin. İşte Konya’nın simgesi Mevlana, Sivas’ın simgesi Pir Sultan, Aşık Veysel, Silifke’nin simgesi Silifke Halk Oyunları… İşte Mut’un kültür sanat simgesi de Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisidir. 
12 yıldır Mut’un kültürünü; dününü, bugününü, yarınını yazmaktadır. Yazmakla kalmamakta, yaptığı sayısız etkinliklerle bunu yaşatmakta, Mut’u tanıtmaktadır. Yine Mut’un güzelim doğasını, tarihi ve kültürel değerlerini bütün Türkiye’ye, dünyaya tanıtmaktadır. 
Diğer üç simge gibi Mut Çıtlık’ta da büyük emek vardır. Bu emeği gören ve böyle bir derginin yaşatılmasını düşünen onlarca insan da Mut Çıtlık’a gönül, sürdürüm (abone), okuma, ürün gönderme, yaşatma katkısı sunmaktadır. 
İşte bu yüzden de Mut Çıtlık, onlarca insan olarak hep birlikte açtığımız bir Mut Kültür Sanat Gülüdür. Mut Çıtlık’ın işlevi, sevilmesi ve saygınlığı da burada yatmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com